Montessori Eğitimi

Montessori eğitimi; temelleri İtalyan bir hekim, pedagog ve antropoloji profesörü olan Maria Montessori tarafından 1900’lü yılların başlarında geliştirilen ve günümüzde de oldukça etkin ve başarılı bir biçimde sürdürülen eğitimsel bir yaklaşımdır. Aynı zamanda İtalya’nın ilk kadın doktoru da olan Maria Montessori, fikirlerinin çoğunu, özellikle zihinsel engelli çocuklar ile çalışırken geliştirmiştir. Günümüzde, 76 farklı ülkede, binlerce okulda uygulanmakta ve akademik çevreler tarafından, mevcut en başarılı eğitim sistemi olarak kabul görmektedir.

Montessori eğitimi, standart, geleneksel, kuralcı,
ödül & ceza sistemine dayanan ve her çocuğa tek tip bir yaklaşımı kapsayan bir eğitim yerine; çocuklara birer birey olarak yaklaşır.  Montessori eğitiminin temeli; çocukların, seçimlerinde özgür olmaları ve her çocuğun kendi hız ve beceri seviyesinde ilerlemesidir. Bu sistem ile, tamamen çocuğa uygun olarak hazırlanmış bir ortamda çocuğa bireysel imkanlar sağlanmakta ve çocuğun özgüven, kişilik gelişimi ve saygı oluşumunu destekleyen eğitim verilmektedir.

Dünyada, Montessori Eğitimi’nin oluşturduğu başarılar…

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin,

Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos,

Nobel Edebiyat ödülü sahibi Gabriel Garcia Marquez,

The Washington Post gazetesinin sahibi Katherine Graham,

ve İngiltere Prensesi Lady Diana’nın oğulları, Prens William ve Prens Harry gibi başarılı daha bir çok ünlü, Montessori okullarında yetişmiştir.