Sıkça Sorulan Sorular

S: Ürünlerinizde fırınlanmış ağaç kullanmanızın sebebi nedir?
C: Yapı olarak doğal ahşap, bulunduğu ortama göre nem alıp nem verebilen, bunun sonucu olarak da zamanla hareket eden bir malzemedir. Fırınlama işlemiyle hedeflenen;

1- Ağaç içerisinde bulunabilecek her türlü parazit, böcek ve mantarların yok edilmesini sağlamak,
2- Ağacın içerdiği doğal nem oranını kullanım yerine göre uygun bir orana düşürmek,
3- Ağacın, ilerleyen yıllarda şekil değiştirerek deformasyona uğramasını engellemektir.

İşte bu yüzden  olarak, ürünlerimizde sadece sertifikalı fırınlanmış ahşap kullanmaktayız.


S: Su bazlı vernik / boya ne demektir?
C: Bir vernik ya da boyanın su bazlı olması demek, onun su ile inceltilebilmesi, kimyasal reaksiyona gerek duymaması ve kürleşmesi için herhangi sentetik bir yardımcı maddeye gerek duymamasıdır. Su bazlı vernik ve boyalar, kokusuzdur. Ürün imalatlarında, vernik/boya uygulamaları sonundaki bekleme süresi, sadece verniğin/boyanın kuruması ve kemiklenmesi içindir.

Su bazlı ürünlerin kullanılmasında, solvent bazlı sentetik ürünler gibi, insan sağlığına zarar veren ürünlerin kullanılmasında karşılaşılan, kokunun zamanla kaybolması gibi bir durum yaşanmaz.

olarak, en büyük önceliğimiz çocuklarımızın sağlığı ve güvenliğidir. Bu yüzden ürünlerimizde sadece su bazlı  ürünleri kullanılmaktadır.


S: Ürün gruplarınızda bulunmayan herhangi bir ürün imalatı yapıyor musunuz?
C: İstenilen tüm ölçü ve modellerde, kişiye özgü Montessori üretimleri yapılmaktadır. Dilediğiniz modelin bilgileri elimize ulaştıktan sonra, öncelikli olarak nakliyeye en uygun şekilde modüler tasarımı yapılır ve sipariş için onayınıza sunulur.


S: Kesinlikle MDF veya Sunta kullanmadığınızı belirtmişsiniz. Bunun sebebi nedir?
C: MDF ( Medium density fibre, orta yoğunluklu tabaka) ya da Sunta (Suni tahta); genel bir tabirle ağaç yongalarının çeşitli kimyasal yapıştırıcılar kullanılarak sıkıştırılmasıyla oluşturulan tabakalardır. Bahsedilen sıkıştırma işleminde kullanılan yapıştırıcılarda Formaldehit denilen, insan sağlığına son derece zararlı, kanserojen bir kimyasal bulunur.

Ne yazık ki bu kimyasal madde, gündelik hayatımızda kullandığımız şampuanlardan, giydiğimiz kıyafetlere kadar her alanda mevcuttur. Kanserojen olmasına rağmen, kullanımı BELİRLİ SINIRLAR DAHİLİNDE yasaldır. İşte, bu MDF ve Suntalar da, üretilirken bu yasal limitler altında üretilir. Fakat bu durum, zaman geçtikçe bu Formaldehit gazının ortama yayılmasını ve çevresindeki tüm bireylerin bu gazı solumasını ne yazık ki engelleyemez.


S: Ürün imalatlarında kullandığınız ağaçların türleri nedir?
C: Kullandığımız ağaçlar ekseriyetle köknardır. Köknar ağacı, hem işlenmesinin kolaylığı, hem desen yapısı, hem hafifliği, hem ekonomik olması, hem reçinesiz olması (ya da çok az olması) , hem de efektif fırınlanmasıyla, tam olarak gereklilikleri sağlayan bir türdür. Fakat bunun dışında, gelen taleplere istinaden; çam, meşe, ceviz vs gibi türlerle de çalışmaktayız.

Şayet talep edilen ağaç, uygulanması planlanan projeye uygun değil ise, bunu kullanıcılarımıza önceden bildiriyoruz. Örneğin, çam ağacının reçineli olması sebebiyle, boya uygulamasına uygun olmaması, uzun vadede dökülme yaşanabilir olması gibi rizikoları kullanıcılarımıza önceden bildiriyoruz.


S: Ürünlerin kargolanması nasıl yapılmaktadır?
C: Ürünlerimiz, modüler şekilde imal edildiklerinden, minimum hacim oluşturacak şekilde paketlenir. Gerekli görüldüğü takdirde ürün paketi, ekstra olarak ayrıca tahta kasa/ palete alınır.

Ürün desisine göre, ya Sürat Kargo, Aras Kargo, MNG Kargo, UPS kargo gibi kargo firmalarıyla, ya da ambar nakliyesi kullanılarak, Türkiye’nin her yerine ÜCRETSİZ olarak sevk edilir. Ürünlerimiz, taşıma sırasında meydana gelebilecek hasarlanmalara karşı sigortalı olarak taşındığından, teslimat sırasında ürün paketinin açılarak ürün kontrolünün kargo görevlisinin yanında yapılması ve varsa herhangi bir hasar durumunda hasar tespit tutanağının tutulması büyük önem arzetmektedir.


S: Ürünlerin montajı için dışarıdan herhangi bir yardıma ihtiyacım var mı?
C: Hayır yok. Ürünler demonte olarak, ürün montaj kılavuzlarıyla birlikte size teslim edilir. Montaj sırasında size gerekli olabilecek her türlü alet/ekipman da bu montaj kılavuzuyla birlikte gönderilir. Montaj kılavuzu, en ince detaylarına kadar resimli anlatımdan oluşmakta olup, yine de montaj ile ilgili her türlü sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.


S: İleride taşınmak istediğimde mobilyalarımı tekrar söküp takabilir miyim?
C: Ürünlerimiz modüler olduklarından, istediğiniz kadar söküp tekrar monte edebilirsiniz. Fakat bununla birlikte, ürünler tamamen doğal ahşap olduğundan, montaj/demontaj esnasında zarar görüp gevşememeleri için, zorunda kalınmadıkça sökülmelerini tavsiye etmiyoruz.